Telefon: +48 612238602
E-mail: info@globalnet.com.pl

Gamifikacja - dlaczego to działa?Gamifikacja - dlaczego to działa?


Gamifikacja (grywalizacja) to wykorzystanie mechanizmu gier do wywołania określonego zachowania ludzi  - zwiększenia ich zaangażowania i motywacji w realizowaniu konkretnych celów. Obecnie gamifikacja mocno wkracza na rynek edukacji. Okazuje się bowiem, że jest doskonałym narzędziem w procesie uczenia się. Dlaczego?

Gamifikacja bazuje na wywoływaniu emocji a emocje są według najnowszych badań kluczowym czynnikiem, który warunkuje zapamiętywanie (Neisser, 1982) oraz tworzenie skojarzeń i reprezentacji  umysłowych dla różnych informacji (Forgas, 1982).

Gamifikacja to rywalizacja w grze a rywalizacja jest  jednym z 4 głównych motorów działań człowieka (obok ciekawości, stanu walki, hormonów) – dorosły uczeń, który przekonany jest w pewnym stopniu o swojej wiedzy i mądrości, będzie najbardziej motywowany do aktywności (np. uczenia się) poprzez rywalizację i stan walki, gdyż jego ciekawość  po części jest już zaspokojona.

Gamifikacja to także system nagród (punkty, odznaki, puchary) a nagrody to przecież prosty mechanizm pozytywnego wzmacniania znany z teorii behawioralnej – uczymy się lepiej, jeśli za nasze działania otrzymujemy nagrodę (E. Thorndike, B.F. Skinner).

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych nurtach w edukacji, śledź nasze aktualności i czytaj newslettery!

A jak działa gamifikacja w praktyce? Tutaj możesz to zobaczyć!

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Warunkowanie_instrumentalne (DOA 7.09.2015)

http://www.psychologia-spoleczna.pl/artykuly/197-rola-afektu-w-mysleniu-i-relacjach-spolecznych.html?start=1 (DOA 7.09.2015)

http://www.sikora.art.pl/flz_motory_napedowe.php (DOA 7.09.2015)

2015-09-07
To improve is to change. To be perfect is to change often.

Winston Churchil

Zmieniaj się razem z nami - Globalnet.